Święci Kościoła Ewangelickiego

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Święci Kościoła Ewangelickiego

Postautor: mirella » 21 sie 2017, 21:39

Grzegorz z Nyssy cyt za Wikipedią
"święty Kościołów: (…) ewangelickiego (…)".

Zgłosiłam błąd tłumacząc
"Kościół Ewangelicki jest przekonany, że święci w tym znaczeniu, jak ich zna Nowy Testament, zawsze byli i są w Kościele chrześcijańskim. Takich wyznawców Chrystusa mamy na myśli, mówiąc w Wyznaniu Wiary: "Wierzę w Kościół chrześcijański - społeczność świętych". Jednocześnie Kościół Ewangelicki nie zna i nie uprawia kultu świętych, będąc przekonanym, że kult ten jest niebiblijny. Nie przeprowadza więc tzw. procesu kanonizacyjnego".

Moje zgłoszenie odrzucił student historii pisząc "Kościoły ewangelickie również mają świętych".
Podając  kalendarz liturgiczny kościoła luterańskiego (14 czerwca)
https://web.archive.org/web/20060908112 ... 060119.pdf

Jak to jest z tymi świętymi? Jestem niedouczona?
mirella

Re: Święci Kościoła Ewangelickiego

Postautor: Arthfael » 24 sie 2017, 18:26

To, że określonym dniom przypisane jest wspomnienie zmarłych ważnych dla historii chrześcijaństwa nie oznacza istnienia kultu świętych w rzymskim rozumieniu. W załączonym kalendarzu liturgicznym dzień 21 czerwca jest np. przypisany wspomnieniu Onesimosa Nesib'a, członka ludu Oromo, który został luteraninem i przetłumaczył Biblię na język Oromo. Oczywiście nie jest świętym rzymskim a jest wymieniony w kalendarzu w ten sam sposób jak wspomniany Grzegorz z Nyssy (nazwisko, funkcja, rok śmierci, sugerowany kolor liturgiczny). Kalendarz wyraźnie używa określenie "commemoration" oznaczające właśnie owo wspomnienie zmarłych a nie dzień ku czci. Wspomnienie zmarłych dotyczyć może każdego ze zmarłych świętych w ewangelickim rozumieniu, naszych Rodziców, przyjaciół itp.

Reasumując, wg mnie masz całkowitą rację a student racji nie ma.
Arthfael

Wyznanie: luteranizm

Re: Święci Kościoła Ewangelickiego

Postautor: mirella » 28 sie 2017, 00:48

Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze raz zgłoszę błąd i zamieszczę link do tutejszego forum, z nadzieją że wikipedyści poprawią tekst a jeśli nie... no cóż... zrobię jak radzi autor listu do Tytusa 3:9 :)
mirella

Wróć do Mam pytanie