Mieszkanie bez ślubu

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Mieszkanie bez ślubu

Postautor: Gusiek » 10 mar 2016, 22:11

Witam.
Chciałabym usłyszeć jednoznaczną opinię na temat mieszkania ze sobą przed ślubem, czy to grzech tak jak w Kościele Katolickim czy jest to dopuszczalne?
Mój narzyczony jest ewangelikiem wierzącym a nie praktykujacym.
Proszę o jednoznaczną jasną odpowiedź.
Gusiek

Re: Mieszkanie bez ślubu

Postautor: Arthfael » 24 mar 2016, 19:39

Dzień dobry.
Dlaczego mieszkanie ze sobą przed ślubem ma być grzechem? Z pewnością nie jest.
Inaczej jednak będzie to wyglądało, jeśli używasz pojęcia "mieszkanie ze sobą" jako eufemistycznego określenia na "spanie ze sobą". Tu jednoznaczną odpowiedź można uzyskać jedynie we własnym sumieniu. W czasach biblijnych podjęcie współżycia było równoznaczne z zawarciem małżeństwa. Dlatego, moim zdaniem, jeśli zamieszkanie ze sobą rozumiecie jako zawarcie trwałego związku charakteryzującego się wszystkimi przymiotami małżeństwa poza jego faktycznym zawarciem w sensie cywilnym, czyli oddajecie siebie sobie na wzajem, nie ma w tym nic złego, gdyż w istocie stajecie się małżeństwem. To stan faktyczny określa istotę zjawisk a nie ich nazwa. Dlatego nie będzie nigdy małżeństwem związek osób tej samej płci, choćby taką nazwę urzędową otrzymał. Niestety z tego samego powodu wg mnie określenie "niepraktykujący ewangelik" brzmi dziwnie. Chrystus Pan polecił (np. Łukasz 22,14-20) dzielić się Jego ciałem i krwią, dzielić się - czyli spożywać we wspólnocie.

Pozdrawiam serdecznie.
Arthfael

Wyznanie: luteranizm

Wróć do Mam pytanie