Jak powinien zachować się luteranin

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Jak powinien zachować się luteranin

Postautor: Julo » 26 maja 2016, 18:11

Jak powinien zachowywać się luteranin gdy jest na mszy w KK, np. z okazji ślubu, pogrzebu itp. Czy powinien klękać, żegnać się , śpiewać katolickie pieśni ?
Julo

Re: Jak powinien zachować się luteranin

Postautor: matylda_7 » 28 maja 2016, 16:32

Julo pisze:Jak powinien zachowywać się luteranin gdy jest na mszy w KK, np. z okazji ślubu, pogrzebu itp. Czy powinien klękać, żegnać się , śpiewać katolickie pieśni ?

Nie wiem jak powinien zachowywać się luteranin, napiszę Ci jak zachowuję się ja. ;)

Ostatnio brałam udział w pogrzebie, jako najbliższa rodzina siedziałam tuż przy trumnie. Podczas mszy normalnie klękałam, żegnałam się i śpiewałam pieśni, (nie było ani jednej maryjnej), jeżeli był podany ich tekst. Marcin Luter nie wymyślił całkowicie nowego nabożeństwa, ale usunął z katolickiej mszy to co "zalatuje ofiarą". Nie widziałam nic złego w tym, aby razem ze zgromadzonymi w kościele ludźmi odmówić modlitwę Ojcze Nasz, swego rodzaju znak niewidzialnej jedności Kościoła. :)

Przecież podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan księża luterańscy biorą udział w mszach, co więcej, wygłaszają podczas nich kazania! Zatem nie tylko biernie się przyglądają, ale biorą także czynny udział w liturgii.

Odpowiedź na to jak powinien zachowywać się ewangelik podczas mszy, według mnie zależy tylko od ewangelika, który w owym wydarzeniu będzie brał udział.
matylda_7

Wyznanie: ewangelicko - augsburskie

Postautor: Julo » 05 cze 2016, 13:37

Dziękuję, ze chociaż Ty jedna odpisałaś. Muszę stwierdzić, że sam zachowuję się podobnie jak Ty ale nie śpiewam pieśni (nawet jak jest tekst na ekranie) bo nigdy nie wiem czy następna zwrotka nie będzie np. "maryjna'. Moje pytanie dotyczyło także innych czynności np. moczenia palców w święconej wodzie i żegnanie się oraz przyklękanie na jedno kolano i żegnanie się przy każdym przejściu przed ołtarzem. Czy jest granica której nie należy przekraczać, czy też krakać jak wrony gdy się już między nimi znaleźliśmy ?
Julo

Postautor: Orsetes » 19 cze 2016, 08:35

Nie rozumiem takiego pytania. Skoro kościół luterański jest w interkomunie z kościołem katolickim. Jest wspólnota ambony i ołtarza.
Orsetes

Wyznanie: denominacja - brak

Postautor: Iwo_H » 19 cze 2016, 17:05

Kościół luterański ma wspólnotę ołtarza i ambony z kościołem katolickim? Pierwsze słyszę... coś Ci się pomyliło Orsetes. Nasz Kościół ma interkomunie tylko z Kościołem Ewangelicko-Reformowanym i Ewangelicko-Metodystycznym.
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

Postautor: Ewangelik z wyboru » 05 lip 2016, 02:12

Julo! Jako że jestem jedynym ewangelikiem w mojej rodzinie, zdarza mi się uczestniczyć w mszach w kościele katolickich. Są to msze okolicznościowe: śluby, pogrzeby. Poza tym bywam w kościołach katolickich podczas zwiedzania zabytków (taka moja prywatna pasja). Podczas tych pobytów wyznaję zasadę: Skoro wlazłem między wrony, to nie będąc wroną, nie będę krakać. Będąc w kościele katolickim, pamiętam o swojej ewangelickiej tożsamości, starając się, poprzez postawę skupienia, w żaden sposób nie naruszać powagi miejsca, w którym jestem. A w praktyce wygląda to tak:
1. Nie przyklękam przed ołtarzem, w którym przechowywany jest Najświętszy Sakrament (my wyznajemy konsubstancjację i nie oddajemy czci komunikantom).
2. Przed zajęciem miejsca w ławce, modlę się (w postawie stojącej - ewangelicy z zasady nie klękają w tej sytuacji - przynajmniej nie spotkałem się z tym), a na zakończenie wykonuję znak "małego krzyża" - krzyżyk na czole, ustach i piersiach. Taki mam zwyczaj, choć spotkałem ewangelików, którzy wykonują taki sam znak krzyża jak katolicy. Myślę, że jest to osobista kwestia.
3. Podczas liturgii komunijnej klękam - my podczas nabożeństwa ewangelickiego stoimy, jednak wydaje mi się, że mogłoby to urazić katolików, rozpraszając ich uwagę podczas tak ważnego dla nich momentu.
4. Nie śpiewam pieśni, ani nie odpowiadam na wezwania księdza. Modlę się na głos słowami "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga".
5. Nie wykonuję znaku krzyża na początku i końcu nabożeństwa tak jak podczas nabożeństw w naszym kościele.
6. Modlę się w skupieniu i w ciszy, rozważając usłyszane fragmenty Pisma Świętego. W czasie ich czytanie siadam (w czasie czytania Starego Testamentu oraz Lekcji Apostolskiej katolicy siedzą, stają tylko podczas Ewangelii).
7. Nie przystępuję do komunii.
8. Podczas spowiedzi powszechnej (którą katolicy praktykują w czasie każdej mszy) w skupieniu wyznaję własne grzechy, odbywając spowiedź indywidualną.
Staram się nie uzewnętrzniać jakoś szczególnie swojej odmienności wyznaniowej, jednocześnie zachowując ewangelicką tożsamość (bo z nią jestem związany).
Myślę, że zachowanie każdego zależy od niego samego. Nie ma tu jakiś szczególnych norm i zasad. Osobiście uważam, że najważniejsze to robić to, co w żaden sposób nie zakłóci mojej religijnej tożsamości.
Ewangelik z wyboru

Wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski

Postautor: arturos » 25 wrz 2016, 17:31

Nie czynie znaku krzyża, nie klekam, nie śpiewam... Dramat! Jak czytam takie rzeczy, to mi ręce opadają!!!

Pozerstwo i sekciarstwo! Nie macie bladego pojęcia o naukach Lutra (albo nie potraficie czytać ze zrozumieniem!) a KEA traktujecie jak sektę budującą swoją tożsamość na opozycji wobec KRK!

Znam luteran (przynajmniej za takich się uważają), co nigdy w życiu się nie przeżegnali! Szok! A przecież Luter juz w MK propagował czynienie znaku krzyża przed codziennymi modlitwami! Zresztą...

Co jest złego w znaku krzyża? Co jest złego w krzyżyku na szyi? Ano nic! Po prostu niektórym pozerom i fanatykom kojarzy się z KRK! Im się wszystko kojarzy z KRK (medycyna zna takie przypadki!). I potem sieją ferment w całym Kościele. I czytamy później: że KEA to, KEA tamto, KEA sramto! Ludzie, zastanowcie się nad sobą! Luter nie tworzył sekty anty katolickiej, tylko reformował Kościół! KEA jest reformowanym KRK, a nie antykatolicką sektą!

Nie ma nic złego w krzyżach i obrazach na ścianach (ktorych pełno w naszych kościołach). Problem jest, gdy człowiek zaczyna się modlić do kawałka polakierowanego drewna. A już tym bardziej nie ma niczego złego w czynieniu znaku krzyża czy klęczeniu przy zmawianiu Ojcze Nasz (odsyłam do MK) . Ba, taka postawa jest u normalnego chrześcijanina standardem!

Ludzie, przeczytajcie sobie Katechizm KK (lektura nie jest łatwa). Następnie raz jeszcze przeczytajcie sobie przynajmniej CA. Wtedy zobaczycie o co chodzi w naszym Kościele. Bo na pewno nie o sekciarstwo!

Z Panem Bogiem.
arturos

Wyznanie: staroluterańskie

Postautor: Iwo_H » 25 wrz 2016, 19:50

Arturos, to że masz inne przekonania w tym temacie nie oznacza, że możesz obrażać innych. Trochę tolerancji :-)
Iwo_H
Moderator

Postautor: arturos » 25 wrz 2016, 22:52

Nie ma tolerancji dla wrogów Kościoła.
Po prostu każdy ma swoją granice wytrzymałość. Nie dość, że KEA boryka się tęczową zarazą, brakiem jedności oraz stopniową utratą tożsamość, to jak jeszcze widzę to sekciarstwo antykatolockie, to sorry, ale nie daję rady... Luter się w grobie przewraca.
arturos

Wyznanie: staroluterańskie

Postautor: Iwo_H » 26 wrz 2016, 20:48

arturos pisze:Nie ma tolerancji dla wrogów Kościoła.
Po prostu każdy ma swoją granice wytrzymałość. Nie dość, że KEA boryka się tęczową zarazą, brakiem jedności oraz stopniową utratą tożsamość, to jak jeszcze widzę to sekciarstwo antykatolockie, to sorry, ale nie daję rady... Luter się w grobie przewraca.

Arturos, chciałam Ci przypomnieć (bo zapewne rejestrując się czytałeś regulamin), że na tym forum nie ma tolerancji dla tych, którzy łamią regulamin!
Więc przypominam stosowne paragrafy:

§ 12. Treść postów:
1. Powinna być zgodna z tematem, bez zbędnych dygresji.
2. Nie powinna naruszać regulaminu forum.
3. Powinna być zgodna z ogólnie przyjętymi zasadami netykiety (zob.:http://pl.wikipedia.org/wiki/Netykieta).
(...)

§ 13. Posty nie mogą zawierać:
1. Treści, będących personalnym atakiem pod adresem użytkowników, a także innych osób wymienionych z nazwiska bądź z urzędu lub opisanych w sposób pozwalający na identyfikację.
2. Treści mających na celu obrażenie bądź dyskredytację innych Kościołów i związków wyznaniowych oraz ich wyznawców.
3. Treści wulgarnych.
4. Treści agitujących do innych Kościołów i związków religijnych.
5. Treści niezgodnych z polskim prawem oraz z prawem międzynarodowym (np. nawołujących do nienawiści na tle rasowym, narodowościowym czy wyznaniowym).
(...)

Pozostałym Forumowiczom pragnę przypomnieć, że:

§ 10. Wszystkie posty wyrażają poglądy i opinie ich autorów. Poglądy i opinie twórców forum oraz stanowisko Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego reprezentują na forum administratorzy i moderatorzy.
Iwo_H
Moderator

Następna

Wróć do Mam pytanie