Poszukuje teologa.

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Poszukuje teologa.

Postautor: Adria83 » 04 paź 2016, 16:15

Witam, poszukuje teologa, ktory moglby mi wyjasnic przekaz fragmentu Księgi Liczb 5, 11-31, oraz jego znaczenie w kontekscie calej tresci. Dziekuje i pozdrawiam.
Adria83

Re: Poszukuje teologa.

Postautor: Kolejarz » 05 paź 2016, 14:30

Bardzo ciekawe pytanie.

Przytoczony tekst zawiera opis ustanowienia (czy może raczej - usankcjonowania już istniejącego w zwyczaju ludowym) "sądów Bożych", dla ochrony kobiet przed strasznymi skutkami zapalczywej zazdrości mężów, i jednocześnie dla ukrócenia samej ewentualnej rozpusty kobiet (czyli ochrony mężczyzn). Jeżeli zwyczaj funkcjonował już w ludzie, to oddanie go w ręce kapłanów miało zapewne na celu opanowanie nadużyć, o jakie przy samozwańczych wyroczniach nietrudno. Samo stwierdzanie winy na podstawie tego, czy kobieta będzie żyła, czy umrze po wypiciu wody jest cały czas dla mnie zastanawiające i sam się chętnie wkrótce dokształcę. Generalnie jednak warto zauważyć, że o ile w starożytności i średniowieczu instytucja "sądow Bożych" (ordaliów) była niestety dość popularna jako metoda sądzenia kogoś bez dowodów winy (w chrześcijaństwie zachodnim Sobór Laterański IV zabronił duchownym udziału w ordaliach, jednak zakaz nie był do końca przestrzegany ze względu na zyski finansowe z udziału w tym procederze). W Biblii pojawiają się ordalia tylko tutaj w tym jednym przypadku i zyskują charakter liturgiczny.

Jeżeli chodzi o szerszy kontekst, to rozdziały 5 i 6 zawierają przepisy mojżeszowe dotyczące zupełnie różnych aspektów życia:

- nieczystość (trąd i inne choroby) jako wykluczające z Izraela, rozumianego jako wspólnota kultowa ("przed Panem")
- zadośćuczynienie za krzywdy wyrządzone bliźniemu - realizowane zarówno w warstwie prawnej-cywilnej, jak i kultowej
- wspomniana procedura przy podejrzeniu niewierności małżeńskiej - rozstrzygnięcie także odbywa się na sposób liturgiczny i z udziałem kapłana
- nazyreat - śluby poświęcenia Bogu osoby na jakiś czas

Taka składanka pokazuje, że wiara Izraelitów obejmuje wszystkie aspekty życia codziennego i nie ma spraw "świeckich": zarówno spory domowe, naprawa szkód w życiu cywilnym, czy nawet sprawy sanitarne - nic nie jest "wyemancypowane" od religii i pozostawione prywatnej sferze ludzi, wszystko jest zamocowane w wierze w Wiekuistego, która przejawia się w kulcie prowadzonym przez kapłanów (o których mowa rozdział wcześniej).

Co do samego fragmentu spróbuję więcej ustalić w sobotę, bo wtedy będę miał do czynienia z mądrzejszymi od się w tej materii :mrgreen:
Kolejarz
Administrator

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Wróć do Mam pytanie