Konwersja - Pytania

Pytania na temat luteranizmu i KEA

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Re: Konwersja - Pytania

Postautor: varpho » 08 paź 2011, 23:02

pawcio1978 pisze:Ile oficjalnie jest zasad protestantyzmu (cztery czy piec)?

zasady, o które pytasz, nie są oficjalną wykładnią wiary [oficjalną wykładnią wiary są w przypadku Kościoła luterańskiego księgi wyznaniowe], a jedynie pewnym uproszczeniem czy podsumowaniem.
najczęściej wymienia się następujące "sol?":

solus Christus - jedynie Chrystus [a nie np. Maryja czy inni święci] jest pośrednikiem między Bogiem i ludźmi i jedynie dzięki Jego śmierci możemy zostać zbawionymi.
sola gratia - jedynie z Bożej łaski człowiek może zostać zbawiony [bo sam z siebie jest tylko grzeszny].
sola fide - jedynie wiara [a nie dobre uczynki] może być podstawą usprawiedliwienia.
sola Scriptura - jedynie Pismo jest źródłem wiary.
soli Deo gloria - jedynie Bogu chwała [a nie np. Maryi czy innym świętym].

ostatnia zasada - "sDg" - jest najczęściej kojarzona z ewangelicyzmem reformowanym [czyli "kalwinizmem"], choć oczywiście jako luteranie również uznajemy jej słuszność. prawdopodobnie ze względu na to, że zasada ta nie dotyczy bezpośrednio kwestii usprawiedliwienia grzesznego człowieka przed świętym Bogiem [o którym to usprawiedliwieniu wiemy z Biblii - sola Scriptura, które to usprawiedliwienie zawdzięczamy jedynie Chrystusowi - solus Christus, które to usprawiedliwienie uzyskujemy od Boga za darmo - sola gratia i które to usprawiedliwienie możemy przyjąć jedynie przez wiarę - sola fide], czasem się ją pomija przy wymienianiu tych podstawowych zasad.
biedny, nędzny, grzeszny - człowiek.
postuluję wprowadzenie religioznawstwa do szkół.
varpho

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Postautor: pawcio1978 » 09 paź 2011, 09:48

To co wymieniles to znam. Ale tez spotkalem sie z Sola Deo Gratia (Tylko Chwala Bogu). Czy to tylko wymysl zrodla, ktore czytalem? Czy faktycznie tez wystepuje? Skad w KEA zmiana nazewnictwa (np Sakrament Oltarza - Komunia Sw., Absolucja - Rozgrzeszenie)?
pawcio1978

Postautor: Kolejarz » 09 paź 2011, 10:57

pawcio1978 pisze:To co wymieniles to znam. Ale tez spotkalem sie z Sola Deo Gratia (Tylko Chwala Bogu). Czy to tylko wymysl zrodla, ktore czytalem? Czy faktycznie tez wystepuje? Skad w KEA zmiana nazewnictwa (np Sakrament Oltarza - Komunia Sw., Absolucja - Rozgrzeszenie)?

"Sola Deo Gratia" (Tylko Bogu Łaska) to zapewne wymysł-pomyłka źródła - chodzi albo o "Soli Deo Gloria" (Tylko Bogu Chwała) opisaną przez varpho wyżej, albo o "Sola Gratia" (Tylko Łaska) również opisana przez varpha wyżej.
Kolejarz
Administrator

Postautor: pawcio1978 » 09 paź 2011, 11:05

Jak wyglada sam proces konwersji podczas nabozenstwa? W ktorym momencie nabozenstwa nastepuje konwersja?
pawcio1978

Postautor: varpho » 09 paź 2011, 11:22

pawcio1978 pisze: Skad w KEA zmiana nazewnictwa (np Sakrament Oltarza - Komunia Sw., Absolucja - Rozgrzeszenie)?

masz pewnie na myśli zmianę nazewnictwa z katolickiej na ewangelicką, tak?
otóż to nie do końca tak - nazewnictwo w obu Kościołach po prostu rozwijało się niezależnie, stąd różnice.
zresztą często występują synonimy, z których żaden nie jest "niepoprawny". :)
varpho

Postautor: pawcio1978 » 09 paź 2011, 19:01

Na jedno pytanie odpowiada, a inne pomija.
pawcio1978

Postautor: Anja01 » 09 paź 2011, 22:48

Polecam:
http://www.youtube.com/watch?v=qfH_ultqQe0

Różni ludzie o swojej konwersji + sama konwersja
Anja01

Wyznanie: E-A od 29.05.11.

Postautor: varpho » 10 paź 2011, 00:29

pawcio1978 pisze:Na jedno pytanie odpowiada, a inne pomija.

jeśli to do mnie, to wybacz, ale po prostu nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak moi znajomi zareagowali na moją konwersję, bo luteraninem jestem od chrztu w wieku nieświadomym, czyli od ponad ćwierćwiecza, i wyznania nigdy nie zmieniałem. :P
varpho

Postautor: pawcio1978 » 10 paź 2011, 13:05

Jak wyglada sam proces konwersji podczas nabozenstwa?
W ktorym momencie nabozenstwa nastepuje konwersja?
pawcio1978

Postautor: Iwo_H » 10 paź 2011, 13:17

W jakim momencie nabożeństwa następuje konwersja, to myślę zależy od zwyczajów, jakie są w danej parafii. Kiedyś w mojej rodzinnej parafii (Jaworze) byłam świadkiem konwersji, która miała w miejsce w czasie nabożeństwa komunijnego (w Jaworzu jest, a przynajmniej był, taki zwyczaj, że w okresie adwentu i postu o 9.00 odbywało się nabożeństwo komunijne, a o 10.00 nabożeństwo Słowa).

Natomiast sam przebieg konwersji wygląda mniej więcej tak: http://www.luteranie.pl/www/biblioteka/ ... 55/kon.htm
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

PoprzedniaNastępna

Wróć do Przed konwersją