Konwersja - Pytania

Pytania na temat luteranizmu i KEA

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Re: Konwersja - Pytania

Postautor: pawcio1978 » 10 paź 2011, 14:45

Czy w KEA komunia święta jest podczas każdego nabożeństwa? Czy tylko w określoną niedzielę (np. pierwsza/ostatnia niedziela miesiąca)?
Czy w każdym Kościele komunię świętą przyjmuje się siedząc w ławkach? Czy również przy ołtarzu?
pawcio1978

Postautor: miniofilka » 10 paź 2011, 19:09

też zamierzam konwertować :D
witam kolegę:) :P
miniofilka

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Postautor: Anja01 » 10 paź 2011, 20:22

Komunia jest przy ołtarzu i niemal zawsze w każdą niedzielę. Ja jeszcze nie byłam na nabożeństwie niedzielnym bezkomunijnym.

Witaj miniofilka.
Anja01

Wyznanie: E-A od 29.05.11.

Postautor: jagna » 10 paź 2011, 20:38

Komunię przyjmuje się przy ołtarzu, częstotliwość zależy od parafii, u mnie co 2 tygodnie, w Adwencie i Czasie Pasyjnym co tydzień.

Ale Pawcio, mam propozycję: zacznij chodzić na nabo, pogadaj z księdzem, zobacz jak to wszystko wygląda. Bo na razie robisz tu gradobicie pytań (w sumie od tego jest forum, ale Ty jesteś niczym karabin maszynowy), pytasz o konwersję, mam wrażenie, że pełno w Tobie chaosu, pytasz kilka razy o to samo. Więc idź do kościoła, zobacz, poznaj luteran w "realu", poczytaj Konfesję Augsburską. Poznasz Kościół i będziesz wiedział czy chcesz konwertować i jak to zrobić. Bo jeszcze trochę pracy przed Tobą, na wszystko przyjdzie czas. A Ty sprawiasz wrażenie człowieka, któremu bardzo się gdzieś spieszy.
"Bo miałem ambicję stworzyć taką rezolutną rasę, a wyście to tak po ludzku, po ludzku... spartolili"
jagna

Postautor: varpho » 10 paź 2011, 21:11

pawcio1978 pisze:Czy w KEA komunia święta jest podczas każdego nabożeństwa?

to zależy od parafii, np. w Warszawie jest w każdą niedzielę, w mniejszych parafiach i - z tego, co wiem - na Cieszyńskim - trochę rzadziej.

pawcio1978 pisze:Czy w każdym Kościele komunię świętą przyjmuje się siedząc w ławkach? Czy również przy ołtarzu?

nie spotkałem się jeszcze z parafią ewangelicką, w której komunię przyjmowałoby się siedząc w ławkach, wszędzie jest zwyczaj podchodzenia do ołtarza i zwykle wygląda to w ten sposób, że grupa wiernych ustawia się w półkolu przed ołtarzem, ksiądz ich błogosławi i udziela im komunii kolejno pod obiema postaciami, po czym ewentualnie podchodzą kolejni wierni.
podchodzenie "gęsiego" i wyspecjalizowanie poszczególnych księży do udzielania komuni pod jedną czy drugą postacią zdarza się wyjątkowo, podczas jakichś większych imprez, np. zjazdów młodzieży.
biedny, nędzny, grzeszny - człowiek.
postuluję wprowadzenie religioznawstwa do szkół.
varpho

Postautor: pawcio1978 » 11 paź 2011, 10:41

Jagna:
Kto pyta nie błądzi :)
pawcio1978

Postautor: pawcio1978 » 11 paź 2011, 17:49

Czy stali czlonkowie musza placi skladki? Czy przed konwersja jest jakis test/egzamin u Pastora?
pawcio1978

Postautor: miniofilka » 11 paź 2011, 21:57

pawcio1978 pisze:Czy stali czlonkowie musza placi skladki? Czy przed konwersja jest jakis test/egzamin u Pastora?

:) wysłałam ci na priv, ale niech sami luteranie się wypowiedzą:)
miniofilka

Postautor: weliot » 30 paź 2011, 21:12

[quote="Anja01"]Księża w KrK zawsze robią problemy. [/quote]
Nie zgadzam się, w mojej byłej parafii KRK ksiądz nie robił najmniejszego problemu. Proszę nie uogólniać.
weliot

Postautor: sm81 » 27 maja 2012, 17:05

miniofilka pisze:
pawcio1978 pisze:Czy stali czlonkowie musza placi skladki? Czy przed konwersja jest jakis test/egzamin u Pastora?

Członkowie parafii powinni płacić składki (są wyjątki np.: uczniowie, bezrobotni, studenci). Nie płacenie składek powoduje pozbawienie możliwości uczestniczenia w zgromadzeniach parafialnych.
Odnośnie egzaminu, to ja miałem egzamin przed pastorem i dwoma członkami rady parafialnej.
sm81

PoprzedniaNastępna

Wróć do Przed konwersją