Jakie sa obowiązki finansowe czlonka K EA ?

Pytania na temat luteranizmu i KEA

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Jakie sa obowiązki finansowe czlonka K EA ?

Postautor: Bogdan68 » 12 sie 2015, 15:54

Witam.
Myślę,że dobrze trafiłem aby uzyskać taką informację.

Tak jak w temacie, zadaję sobie pytanie - jakie będzie miał obowiązki finansowe przyszły członek K EA względem swojej parafii?
Wiem,(?) ze jest obciążony jakimiś oplatami ktore są jego (?) jakimś procentem jego dochodow. Jeżeli tak, to jak to jest naliczane i od czego. A jeżeli pracuje na zagranicznym kontrakcie to w ten czas jak to się rozlicza lub czy jest zwolniony z takiej oplaty jeżeli automatycznie z zagranicznej pensji są sciągane podatki koscielne.

Może to opisalem nie dość poprawnie,ale i w tym temacie chciałbym pozyskać jak najwięcej informacji.

Za okazaną pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii juz z gory dziękuję.
Bogdan68

Re: Jakie sa obowiązki finansowe czlonka K EA ?

Postautor: Bogdan68 » 19 sie 2015, 22:56

Znalazłem w sieci. Ale to nadal nie wyczerpuje mojej ciekawości. Jeżeli jest mowa o "składce" to z czego jest naliczana ta "składka"?

cyt. Składka kościelna

W myśl prze­pi­sów prawa kościel­nego każdy czło­nek para­fii, który został kon­fir­mo­wany i ukoń­czył 18 lat, zobo­wią­zany jest do pła­ce­nia skła­dek para­fial­nych. W uza­sad­nio­nych przy­pad­kach Rada Para­fialna może zwol­nić od tego obo­wiązku poje­dyn­czych para­fian bądź też okre­ślone grupy spo­łeczne np. uczniów, stu­den­tów, bez­ro­bot­nych czy też rodziny prze­ży­wa­jące okre­sowe trud­no­ści finansowe.
Poprzez opła­ce­nie lub zwol­nie­nie ze składki za ubie­gły rok nabywa się czynne oraz bierne prawo wyborcze.
Z wpła­ca­nych przez para­fian skła­dek kościel­nych finan­so­wana jest dzia­łal­ność sta­tu­towa para­fii, admi­ni­stro­wane są budynki para­fialne, wypła­cane są wyna­gro­dze­nia dla pra­cow­ni­ków para­fii, odpro­wa­dzana jest składka die­ce­zjalna oraz ogólnokościelna.
Dla każ­dej para­fii ważne jest regu­larne opła­ca­nie skła­dek kościel­nych. Zachę­camy do cyklicz­nych wpłat, które można reali­zo­wać np. przez stałe, mie­sięczne zle­ce­nia ban­kowe, roz­kła­da­jąc roczną należ­ność na 12 mniej­szych kwot.
Bogdan68

Postautor: Bogdan68 » 19 sie 2015, 23:07

I jeszcze to wyszukałem. I znów nie mam pełnej odpowiedzi. 1% dochodu. Ale to jest liczone z brutto czy netto? I moze to głupio zabrzmi,ale czy ta moja składka jest weryfikowana na podstawie np. PIT-u ?

cyt. Regulamin Parafialny Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Rzeczpospolitej Polskiej

ZASADY OGÓLNE

§ 7

1. Każdy członek Parafii, który został konfirmowany i ukończył 18 lat, zobowiązany jest do płacenia składek parafialnych. Składki te powinny wynosić co najmniej 1% jego dochodu.
Bogdan68

Postautor: Kolejarz » 23 sie 2015, 06:27

Raczej nie jest weryfikowana z PiTa - szanujmy się. Ale część poruszonych pytań jest interesująca.

"Zagraniczna" podatkowa stawka kościelna nie będzie chyba działać, bo nie jest ona odprowadzana na KEAwRP - ale niewątpliwie te zasady powstawały w nieco dawniejszych czasach…
Kolejarz
Administrator

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Postautor: Piter » 24 sie 2015, 21:16

Nie jestem co prawda z KEA lecz z siostrzanego KER, ale mamy podobne zasady. Składka kościelna, w zależności od parafii, jest albo procentowa, albo kwotowa. Jednak wskazanie owego procenta ma charakter raczej instruktywny a nie normatywny. Mam rożne dochody, ale ustawione stałe miesięczne zlecenie, z kwotą która szacunkowo mieści się na poziomie owego, ale nie obliczam tego z jakąś precyzją. A już pomysł weryfikacji PITów jest trochę kuriozalny - zgadzam się z Przedpiścem: szanujmy się.
Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility. (R. Niebuhr)
Piter

Wyznanie: ewangelicko-reformowane

Wróć do Przed konwersją