Pomóżcie mi !!!

Pytania na temat luteranizmu i KEA

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Pomóżcie mi !!!

Postautor: Dominik » 06 maja 2016, 13:39

Witam !
Jestem Dominik. Mam 18 lat. Chcę dokonać konwersji z katolicyzmu na luteranizm. Od około roku praktykuję w Kościele E-A. Jednocześnie pobierałem nauki dotyczące zasad wiary ewangelickiej i mogę już dokonać konwersji . Lecz aby to zrobić muszę mieć akt chrztu. I tu jest problem, gdyż proboszcz parafii Rz.-Kat. do której należę (wyłącznie formalnie, od 2 lat nie byłem w tamtejszym kosciele) nie chce wydać mi aktu chrztu. Próbowałem za namową pewnej osoby uzyskać go pod pozorem zostania ojcem chrzestnym w innej parafii. Proboszcz powiedział że aby zostać ojcem chrzestnym nie potrzebny jest mi akt chrztu. Wydał tylko zaświadczenie następującej treści:

Stwierdzam, że (tutaj moje imię i nazwisko) zamieszkały
na terenie tutejszej parafii (wezwanie i miejscowośc parafii
dalej mój adres) może pełnić zadania ojca chrzestnego.

Miejscowość, data
pieczątka i podpis proboszcza

Znam Go i wiem że jesli powiedziałbym po co mi tak naprawdę potrzebny jest akt chrztu to wyrzuciłby mnie za drzwi (to byłby najlepszy wypadek), zapewne wyklął z ambony itp.

i terz się pytam co mam zrobić ? Rozmawiałem o tym już z Pastorem. Pastor mówi że jeszcze skontaktuje się ze zwierzchnikami czy coś takiego. Ale nie to jest ważne. Chodzi mi o to jak zdobyć ten akt ? Bo chciałbym dokonac konwersji :oops: :cry:
Dominik

Re: Pomóżcie mi !!!

Postautor: tristan » 10 maja 2016, 06:08

Zwróć się na piśmie do swojej parafii. Wyślij list polecony za potwierdzeniem odbioru, w którym wyznacz sensowny termin np. 14 dni na wydanie dokumentu. Jeżeli odpowie negatywnie albo nie odpowie wcale, podobne pismo do biskupa miejsca, z opisem sytuacji.
tristan

Postautor: Iwo_H » 11 maja 2016, 21:49

Dominiku, prawnie Twój proboszcz nie może odmówić Ci wydania aktu chrztu. Jeśli powiesz mu, że chcesz konwertować to jego obowiązkiem jest nakłaniać Cię, do zmiany decyzji, ale nie może Cię do tego zmusić. Dlatego trochę niedobrze, że skłamałeś prosząc go o ten dokument. Myślę, że byłbyś już dalej w procesie załatwiania dokumentu, gdybyś powiedział prawdę. Jeśli proboszcz będzie próbował Cię zbyć, to możesz poinformować go, że znasz swoje prawa i on nie może Ci odmówić wydania aktu chrztu, a jeśli to zrobi, to Ty zgłosisz to jego zwierzchnikowi biskupowi diecezjalnemu. To powinno wystarczyć. Gdybyś mimo to dokumentu nie otrzymał, to przychylam się do tego, co napisał Tristan - zrób to w formie pisemnej.
Jeśli obawiasz się konfrontacji z proboszczem, to zachęcam Cię, abyś poprosił swojego pastora o pomoc w przygotowaniu się do takiej rozmowy. Jeśli poczujesz się pewniej, to łatwiej Ci będzie postawić na swoim i nie odpuścić dopóki nie otrzymasz dokumentu.
Powodzenia!
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

Postautor: Piotr » 26 maja 2016, 06:25

Możesz też wstąpić do kościoła luterańskiego za granicą. Nie w każdym kościele wymaga się świadectwa chrztu. Wiele osób pisze, że jest niestosownie traktowanych przez katolickich duchownych, ale czy tak naprawdę początkiem tego traktowania nie jest zapis w pragmatyce polskiego KEA o wymogu przedstawienia świadectwa chrztu? Tak więc czy to nie KEA pcha na te "rafy" i zgadza się na walkę o te zwykłe papierkowe formalności? Dlaczego nie wystarczy oświadczenie wstępującego do KEA o dacie i fakcie chrztu? Czy bardziej wierzą zaświadczeniu KRK niż oświadczeniu wstępującego? To jeszcze jednak chyba taki typowy relikt PRL. Szkoda, bo jeśli wstępujący podziela wartości KEA i chce żyć w tej społeczności to to jest najważniejsze i najcenniejsze. Jeśli odwróci się kiedyś od tych wartości, albo złoży fałszywe oświadczenie to społeczność niewiele na tym straci, a najwięcej on sam, bo będzie wiedział, że jest "obcy" i społeczność oszukuje. Przede wszystkim jednak proszę cię nie kłam. Dla samego siebie. Fundamentem twojego "nowego" początku niech będzie prawda. I nie dlatego, jak to napisała Iwona, że szybciej dojdziesz do celu. Ale dlatego, że tylko taki fundament nowej drogi jest coś wart. Kłamstwo jako początek funkcjonowania w nowej społeczności zawsze położy się cieniem. Nie będziesz z tego kiedyś dumny, jak to zrozumiesz. Życzę ci powodzenia. Odwagi cywilnej i odwagi w myśleniu. Działaj w prawdzie, a do nowej społeczności nie wnoś tego co wygoniło cię ze starej. Wnieś wartość swojej osoby, bo w każdej społeczności tego potrzeba.
Piotr

Postautor: Dominik » 04 cze 2016, 13:52

Dziękuję Wam za wszystko !

Mój Pastor pomógł Mi zarówno duchowo i fizycznie.Mieliście rację. Nie można opierać bycia w Kościele na fałszu. Dziękuję Wam za wszystko serdecznie.
PS: Konwersja miała miejsce 29 V
Dominik

Wróć do Przed konwersją