Z katolicyzmu na luteranizm

Pytania na temat luteranizmu i KEA

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Z katolicyzmu na luteranizm

Postautor: Grzegorz19 » 22 lis 2016, 21:31

Witam was serdecznie, jestem tutaj ponieważ pragnę poruszyć pewną kwestie, otóż mam 19 lat, jestem z Suwałk, od urodzenia jestem katolikiem, wychowywałem się w katolickiej rodzinie, chociaż teraz mógłbym określić siebie jako byłego katolika, gdyż jestem już niepraktykujący, od jakiegoś czasu planuje przejść na luteranizm, wielu z was zapyta mnie czemu chcę przejść na luteranizm, powiem krótko, nie czuje się dobrze w krk, nie mogę wzrastać duchowo, jakbym tkwił w stagnacji, księża zamiast pomóc, zostawiają swoich wiernych na pastwę losu, broń Boże nikogo nie oskarżam ani nie osądzam, tylko mówie jak jest, wierzę, że luteranizm jest tą właściwą drogą do Pana Boga, gdzie wreszcie odetchne. Tu gdzie mieszkam jest Kościól Ewangelicko-Augsburski, mam dosyć niedaleko, prawie rzut beretem, często widziałem ludzi wychodzących z nabożeństwa, jednakże boje się, że ksiądz probosz z krk nie wyda mi aktu chrztu gdy oznajmie mu, że chcę przejść na luteranizm, nie wiem jak zareaguje moja rodzina gdy usłyszy, że przeszedłem na luteranizm, a tylko ja bede jedynym luteranem w rodzinie, czy powinienem powiedzieć rodzinie o tym, że chce zmienić wiare czy sie wstrzymać?. Mam jeszcze do was kilka pytań:

-czy potrzeba akt chrztu do kowersji czy jakiś odpis z aktu chrztu?, czy trzeba dokonać jakiegoś aktu apostazji?
-czy są jakieś lekcje/przygotowania do procesu konwersji?, czy są jakieś egzaminy?
-ile trwają takie przygotowania do konwersji?
-jak w ogóle wygląda konwersja, czy przebiega podczas nabożeństwa, wśród zgromadzonych, czy nie?
-czy trzeba uczyć się jakiś formułek do procesu konwersji?
-czy potrzeba świadków, jeśli tak to ilu, jeśli nie mam świadków to czy proces konwersji się rozpocznie?
-jak wygląda i przebiega nabożeństwo?
-jak wygląda Wieczerza Pańska?
-czy muszę mieć ze sobą śpiewnik czy nie?
-czy powinienem przygotować się do konwersji? jeśli tak to jak?
-jacy są luteranie?, jak podchodzą do nowych osób?

PS: przepraszam za takie trywialne pytania, ale nie mam kompletnie zielonego pojęcia na temat luteranizmu, a pragnę nim zostać i odnaleźć Pana Jezusa, którego tak bardzo staram się szukać. Pozdrawiam
Grzegorz19

Wyznanie: Katolik

Re: Z katolicyzmu na luteranizm

Postautor: smpoz » 23 lis 2016, 20:07

-czy potrzeba akt chrztu do kowersji czy jakiś odpis z aktu chrztu?, czy trzeba dokonać jakiegoś aktu apostazji?
Do konwersji potrzebne będzie odpis z aktu chrztu. Nie trzeba dokonać aktu apostazji.

-czy są jakieś lekcje/przygotowania do procesu konwersji?, czy są jakieś egzaminy?
Tak, są przygotowania. Przed konwersją było coś na kształt egzamin - rozmowa z księdzem oraz członkami rady parafialnej.

-ile trwają takie przygotowania do konwersji?
W moim przypadku trwały rok - spotkania w grupie z księdzem ewangelickim.

-jak w ogóle wygląda konwersja, czy przebiega podczas nabożeństwa, wśród zgromadzonych, czy nie?
Uroczystość konwersji odbywa się podczas nabożeństwa ewangelickiego czyli są obecni parafianie.
Proponuję obejrzeć filmy na Youtube tam jest przedstawiona m. in. uroczystość konwersji:
https://www.youtube.com/watch?v=qfH_ultqQe0
https://www.youtube.com/watch?v=D5uooNQk0pw

-czy trzeba uczyć się jakiś formułek do procesu konwersji?
Nie.

-czy potrzeba świadków, jeśli tak to ilu, jeśli nie mam świadków to czy proces konwersji się rozpocznie?
Świadków załatwia parafia ewangelicka.

-jak wygląda i przebiega nabożeństwo?
Proponuję pójść na nabożeństwo luterańskie i się przekonać.
Do obejrzenia nabożeństwo: https://www.youtube.com/watch?v=oKqW9yv0eow
Lub na żywo w niedziele: http://www.transmisje.cieszyn.org.pl/

-jak wygląda Wieczerza Pańska?
Jest pod dwiema postaciami. Proszę udać się na nabożeństwo ze spowiedzią i komunią.

-czy muszę mieć ze sobą śpiewnik czy nie?
Śpiewniki są dostępne w każdej parafii przy wejściu.

-czy powinienem przygotować się do konwersji? jeśli tak to jak?
Przede wszystkim jeśli chcesz zostać luteraninem to naturalne jest chyba uczęszczanie na nabożeństwa ewangelickie.

-jacy są luteranie?, jak podchodzą do nowych osób?
Normalnie.

Aby załatwić do końca sprawę z kościołem katolickim po konwersji proponuje udać się z zaświadczeniem o dokonanej konwersji do parafii katolickiej. Wówczas kościół katolicki wie że nie jesteś już katolikiem. Ja tak zrobiłem.
smpoz

Postautor: Grzegorz19 » 24 lis 2016, 16:00

smpoz, no tak, wszystko fajnie, a jeśli mogę zapytać to jak ta rozmowa z księdzem i radą parafialną przebiega?, o co pytają, jakie są pytania? Czy powiniem czytać Księgi Wyznaniowe?, jak to jest z tym znakiem krzyża u luteran, czy oni jak wchodzą do Kościoła to klękają albo robią znak krzyża, biorą śpiewnik i od razu siadają?, jak to jest?. Mam do ciebie jeszcze jedno pytanko, troche osobiste, czy od razu rodzinie powiedziałeś, że zmieniasz wyznanie czy jak zacząłeś chodzić na nabożeństwa?.
Grzegorz19

Postautor: smpoz » 26 lis 2016, 22:23

To było parę lat temu więc za bardzo nie pamiętam o co pytali. Na pewno było pytanie jak brzmi 7 przykazanie. Jeśli chcesz to możesz czytać księgi wyznaniowe. Ewangelicy jak wchodzę do kościoła to biorą śpiewnik, nie klękają, ale modlą się na stojąco. Znak krzyża jak to powiedział ksiądz należy do adiafora czyli rzeczy nieistotnych - można się żegnać lub nie. Część ewangelików zamiast znaku krzyża czyni trzy znaki krzyża jak katolicy przed czytaniem Ewangelii. Rodzina wiedziała, że chodzę na nabożeństwa ewangelickie, ale o zmianie wyznania powiedziałem jak byłem tego na 100% pewien, rodzina nawet była na konwersji.
Pamiętaj nikt nie będzie ci się przypatrywał kościele ewangelickim, ani oceniał. Nie ma się czego bać.
smpoz

Postautor: Grzegorz19 » 29 lis 2016, 19:19

smpoz pisze:To było parę lat temu więc za bardzo nie pamiętam o co pytali. Na pewno było pytanie jak brzmi 7 przykazanie. Jeśli chcesz to możesz czytać księgi wyznaniowe. Ewangelicy jak wchodzę do kościoła to biorą śpiewnik, nie klękają, ale modlą się na stojąco. Znak krzyża jak to powiedział ksiądz należy do adiafora czyli rzeczy nieistotnych - można się żegnać lub nie. Część ewangelików zamiast znaku krzyża czyni trzy znaki krzyża jak katolicy przed czytaniem Ewangelii. Rodzina wiedziała, że chodzę na nabożeństwa ewangelickie, ale o zmianie wyznania powiedziałem jak byłem tego na 100% pewien, rodzina nawet była na konwersji.
Pamiętaj nikt nie będzie ci się przypatrywał kościele ewangelickim, ani oceniał. Nie ma się czego bać.

To masz dobrze bo u mnie w ogóle nie wiedzą, że chcę zmienić denominacje, ale ja i moja rodzina mamy trochę wspólnego z luteranizmem gdyż co roku, w święto zmarłych, odwiedzamy cmentarz ewangelicki (w tym prawosławny, jeśli nam się chce) i zapalamy komuś wybranemu lampkę, wiadomo, tak dla szacunku, to taka mała dygresja, wspomniałeś, że Ewangelicy biorą śpiewnik, nie klękają, ale modlą się na stojąco, czy jest trzeba jakąś specjalną modlitwą czy można np, Ojcze Nasz odmówić, czy coś w tym stylu?, wiesz, ja się trochę stresuje przed moim pierwszym pójściem na nabożeństwo luterańskie, nowe otoczenie, a zbór jest mały gdyż Kościół nie jest aż tak imponująco wielki w porównaniu do parafii z której odchodzę. Mam jeszcze takie pytanie, czy luteranie używają różańca, nie mam na myśli odmawianie różańca do Maryi, matki Jezusa, jak pewnie wiesz, jest jeszcze Koronka do Miłosierdzia Bożego, czy luteranie takową modlitwę odmawiają?
Grzegorz19

Postautor: nickus13 » 24 sty 2017, 00:12

Luteranie nie używają różańca, nie mają Koronki.

nie ma specjalnej modlitwy, ja wchodząc do Kościoła modlę się własnymi słowami po cichu ale pewnie może być Ojcze Nasz pamiętam,że jak byłam młodsza to też od tego zaczynałam.
nickus13

Wyznanie: ewangelicko augsburskie

Wróć do Przed konwersją