Strona 1 z 1

Imieniny

Post: 28 maja 2016, 21:44
autor: OreleK
Witam,

Interesuje mnie czy u was uznaje się tradycję imienin? Ja pochodzę z wielkopolski i jest to obrządek całkiem popularny, przynajmniej pośród moich krewnych. Jestem ciekaw, dlatego że mam obawy, że zwyczaj ten niknie. Co sądzicie?
Zgłębiałem trochę ostatnio genezę tradycji imieninowej i natknąłem się na różne strony, między innymi na taką. Nie ma tam dużo informacji, to raczej taka wyszukiwarka imienin, ale natrafiłem na fajny tekst.
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad pochodzeniem imion, które są w Polsce powszechnie spotykane? Cała masa osób nie wie, że większość z tych imion pochodzi z za granicy, a w Polsce funkcjonują jedynie ich Polskie odpowiedniki. Przykładem takiego imienia może być Michał, czyli imię hebrajskie oznaczające któż jak Bóg? Imię to znamy wszyscy dobrze z lekcji religii, ponieważ nazywał się tak jeden z archaniołów. Angielskim odpowiednikiem jest Michael, na imię miał tak słynny gwiazdor muzyki pop Michael Jackson czy wybitny koszykarz Michael Jordan. W Rosji odpowiednikiem naszego Michała jest Michaił. Jednym z bardziej znanych Michaiłów jest Bułhakow, autor wybitnej książki Mistrz i Małgorzata czy Michaił Gorbaczow, radziecki i rosyjski polityk.

Re: Imieniny

Post: 13 paź 2017, 13:45
autor: justyna93
U nas imieniny są ważniejsze niż urodziny :)

Re: Imieniny

Post: 25 paź 2017, 08:43
autor: Arthfael
A u nas urodziny to rodzinne święto, szczególnie urodziny dzieci. Jest modlitwa, zastawiony stół, świeczki na torcie, życzenia, prezenty :). Imieniny to po prostu okazja do wspólnej kolacji.

Re: Imieniny

Post: 13 lis 2018, 23:19
autor: celjon
U mnie to raczej imieniny są świętowane