Czy Jezus to Jahwe?

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

JEZUS

Postautor: **** » 23 gru 2008, 12:25

miało być : nie wystarczyły ,przepraszam

Re: Czy Jezus to Jahwe?

Postautor: Iwo_H » 21 kwie 2009, 20:21

Wcześniejsze posty pochodzą ze starej wersji forum, na której nie obowiązywał obecny regulamin, dlatego mogą znaleźć się tam wypowiedzi niezgodne z obecnymi zasadami forum. Obecny regulamin nie działa wstecz.
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

Postautor: sosonowski » 17 sie 2010, 14:55

Nie i Tak. Chrystus mówi o sobie: "Ojciec i Ja Jedno Jesteśmy" a zarazem "Ojciec Mój, Który Mnie Posłał, Większy Jest Ode Mnie". Nie da się zrozumieć relacji Bóg Ojciec - Chrystus inaczej jak poprzez Trójcę Przenajświętszą. Chrystus Jest Tożsamy Bogu Ojcu co do Swej Istoty, Miłości, Planu, w kategoriach ludzkiego pojmowania Jest także Wszechmogący. Niemniej w kategoriach pojmowania Boskiego jest Mniejszy od Boga Ojca, Jest Jego Ukochanym Małym Synkiem. Jakkolwiek dla nas Jest Wszechpotężnym Bogiem Miłości. Ponieważ Są tego samego zdania i poglądów są "Jednym". Zarazem Nie Tym Samym, ponieważ Chrystus Został Stworzony przez Boga Ojca ( choć na innej zasadzie niż wszechświat stworzony - ponieważ Chrystus Jest Istotą Boską jak Bóg Ojciec ).
sosonowski

Wyznanie: chrześcijańskie

Postautor: anna » 08 paź 2010, 12:05

witam wszystkich :) czasem ciezko mi zrozumec Ze Ojciec jest Bogiem Syn jest BOgiem I Duch swiety jest Bogiem....
a razem jeden BOg....................................
wirze oczywiscie w trojce swieta ale dlaczego syn nazwany Bogiem i Duch nazwany Bogiem?
pomogl by mi ktos wytlumaczc :oops:
pozdrawiam!
anna

Postautor: Piotrek » 08 paź 2010, 21:03

sosnowski napisał:
Chrystus Został Stworzony przez Boga Ojca ( choć na innej zasadzie niż wszechświat stworzony (...)

anna napisała:
czasem ciezko mi zrozumec Ze (...) I Duch swiety jest Bogiem....

Myślę, że Pan Bóg się nie obrazi, jak nieco rzadziej będziemy zaczynali słowa wielkimi literami ;) .
W wyznaniu wiary (katolickim, ewangelickim pewnie też) jest "zrodzony a nie stworzony". Czyli, hmm... :) stworzony na innej zasadzie niż wszechświat stworzony.
Duch Święty jest osobową Miłością (a w końcu Bóg jest Miłością) między Ojcem i Synem. Jeszcze sobie tak myślę: Ojciec kocha Syna, zatem Duch Święty pochodzi od Ojca. Syn kocha Ojca i jest współistotny Ojcu, ale jest przez Niego zrodzony. Zatem Duch Święty pochodzi też od Syna (Filioque), ale w inny sposób niż od Ojca :mrgreen:.
Piotrek

Wyznanie: KRK

Postautor: Krzysiek10 » 09 paź 2010, 00:45

W wyznaniu wiary (katolickim, ewangelickim pewnie też) jest "zrodzony a nie stworzony". Czyli, hmm... stworzony na innej zasadzie niż wszechświat stworzony.

Termin "zrodzony" przekazuje, że Syn jest tej samej natury, co Ojciec ("współistotny Ojcu"), tak jak dziecko jest tej samej natury, co jego rodzice, w przeciwieństwie do wykonanego przez człowieka przedmiotu. Po drugie, Syn został zrodzony przez Ojca i z Ojca ("Bóg z Boga, Światłość ze Światłości") - Wszechświat został stworzony przez Boga, ale nie z Boga, tylko z niczego. Do tego dochodzą słowa "z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami" - w przeciwieństwie do rzeczy stworzonych, Syn Boży jest odwieczny, a więc nigdy Bóg Ojciec nie istniał bez Syna.
Krzysiek10

Postautor: sosonowski » 24 gru 2010, 16:39

Nie zapominajmy jednak, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boga. Czy u ludzi syn jest zrodzony z ojca ? Ma dwoje rodziców. Co Chrystus Miał na myśli gdy Zapytał: "czy wiecie, Kim Jest Moja Matka" ? Chrystus pochodzi od Boga Ojca i od Matki Bożej. Jest to Prawda, którą każdy może wyczuć intuicyjnie, jest to naturalna refleksja każdego człowieka. Ojciec i Syn, ale to jeszcze nie Rodzina. Ojciec, Matka i Syn - Oto Rodzina.
sosonowski

Wyznanie: chrześcijańskie

Postautor: Orsetes » 31 gru 2010, 02:28

~sosnowski znowu twoje herezje.
Wiesz nie będę wyjaśniał twoich dylematów.
Co Chrystus Miał na myśli gdy Zapytał: "czy wiecie, Kim Jest Moja Matka" ?

A gdzie to w Biblii Chrystus pyta się: "czy wiecie, Kim Jest Moja Matka" ?
Chrystus pochodzi od Boga Ojca i od Matki Bożej. Jest to Prawda

Że pochodzi od Boga Ojca to jest prawda, ale że od Matki Bożej to już fałsz, herezja. Czyli całe zdanie jest fałszywe.
którą każdy może wyczuć intuicyjnie

Ja tego nie wyczuwam intuicyjnie, a może ty sobie tak to tłumaczysz.

Jahwe po hebrajsku JHWH, gdyż w hebrajskim nie są znane samogłoski. W tłumaczeniu na polski Jahwe lub starsze Jehowe.
Jest to imię Boga używane w Starym Testamencie. W Nowym Testamencie się nie spotyka.
Skoro Jahwe to imię Boga, to Jezus nie może być Jahwe.
List do Filipian 2:10 Aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią
W tym wersecie nie pisze, aby na imię Jahwe zginało się wszelkie kolano.
Orsetes

Wyznanie: denominacja - brak

Postautor: Abif » 02 sty 2011, 23:51

Jahwe po hebrajsku JHWH, gdyż w hebrajskim nie są znane samogłoski.

Nieprawda, chociaż pogląd jest - przyznaję - powszechny. Samogłoski w hebrajskim są znane i są wymawiane. Pomija się je w piśmie (w gazetach, książkach) i nie mają swoich odpowiedników w alfabecie. Natomiast można i należy je oznaczać za pomocą znaków diakrytycznych (nekudot) w tekstach, których interpretacja ma kluczowe znaczenie, między innymi w tekstach biblijnych.

Podobna sytuacja ma miejsce w języku arabskim: nie ma tam liter odpowiadających samogłoskom chociaż samogłoski można zaznaczać przy pomocy znaków (np. fatha, kasra, damma). Zaznacza się je w Koranie, w podręcznikach szkolnych - tam, gdzie wszelkie wątpliwości dotyczące wymowy i znaczenia słowa muszą zostać rozwiane.
Abif

Postautor: Jafet » 25 maja 2011, 09:55

Odpowiadając na pytanie: "Czy Jezus to Jahwe" chciałbym zwrócić uwagę na Pismo Święte:

"Niechaj poznają Ciebie i wiedzą, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy nad całą ziemią" Ps. 83:19).

W Biblii wyraźnie powiedziano, że nikt inny oprócz prawdziwego Boga nie nosi tego imienia.
Jafet

Wyznanie: Wierzący w Boga

PoprzedniaNastępna

Wróć do Biblia bez tajemnic