Czy Jezus to Jahwe?

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Re: Czy Jezus to Jahwe?

Postautor: Vojanius » 02 cze 2011, 10:28

Jezus jest Bogiem prawdziwym, więc koło się zamyka...
Jak słodka jest memu podniebieniu Twoja mowa!
Słodka nad miód ustom moim.
(Ps 119:103)
Vojanius

Wyznanie: KE-A

Postautor: Jafet » 02 cze 2011, 16:15

Vojanius pisze:Jezus jest Bogiem prawdziwym, więc koło się zamyka...

No, nie bardzo. Jezus jest Synem Bożym. A co do Boga, to przytoczyłem już werset, ale go powtórzę:

""Niechaj poznają Ciebie i wiedzą, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy nad całą ziemią" Ps. 83:19).

Powiedziano tu, że tylko rawdziwy Bóg ma Jahwe na imię - nikt więcej - i że nie ma innego Boga! Co o tym sądzicie?
Jafet

Wyznanie: Wierzący w Boga

Postautor: Vojanius » 02 cze 2011, 18:08

Ojciec = Jahwe
Syn = Jahwe
Duch Święty = Jahwe

Ojciec =/= Syn =/= Duch Święty

Bóg prawdziwy jako byt nie jest ograniczony w swoim jestestwie do jednej osoby (jak ludzie czy anioły). Jeśli zapragnie, może być w pełni 3 różnymi osoba. I tak się właśnie stało.

Zalecam przeczytanie np. książki 'The Forgotten Trinity' James'a White'a (dostępna na amazonie). Kolega arianin najwyraźniej stoi trochę zbyt głęboko w propagandzie, a za mało w rzeczowej analizie i interpretacji tekstu Pisma Świętego (od pierwszych pozatestamentowych pism chrześcijańskim rozpoczętej).
Vojanius

Postautor: Jafet » 02 cze 2011, 22:22

Wolałbym jakieś rzeczowe argumenty, a nie przycinki, ktore nic nie wnoszą do dyskusji. Wykresy i równania też możesz sobie darować. Preferuję Pismo Święte!
Jafet

Postautor: Anja01 » 02 cze 2011, 23:03

Skoro wierzymy, że Bóg jest jeden, choć pod trzema postaciami, to imię też jest jedno. Do tej pory wydawało mi się to na tyle oczywiste, że zdziwił mnie ten temat.
Anja01

Wyznanie: E-A od 29.05.11.

Postautor: Jafet » 03 cze 2011, 16:22

Anja01 pisze:Skoro wierzymy, że Bóg jest jeden, choć pod trzema postaciami, to imię też jest jedno. Do tej pory wydawało mi się to na tyle oczywiste, że zdziwił mnie ten temat.

Okazuje się, że tylko jedna osoba nosi to imię:

"Niechaj poznają Ciebie i wiedzą, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy nad całą ziemią" (Ps. 83:19).

Jedyny prawdziwy Bóg ma na imię Jahwe. Jego Syn ma na imię Jezus. A jak na imię ma duch święty?
Jafet

Postautor: Anja01 » 03 cze 2011, 19:05

Skoro tak, to wychodzi na to, że Jezus i Duch Święty nie są równi Bogu. Nie są jednym w trzech postaciach a trzema bytami w trzech postaciach. A to chyba nie tak ma być.
Dla mnie 'sam jeden masz Jahwe na imię' jest jednoznaczne z pierwszym przykazaniem. Jahwe jest jednym Bogiem i nie ma innych przed Nim.
Anja01

Wyznanie: E-A od 29.05.11.

Postautor: Vojanius » 03 cze 2011, 19:21

Ech.

Ojciec jest Jahwe. Co do tego nie ma niezgoda także nie uzasadniam.
Jezus jest Jahwe. Stąd siedmiokrotne 'Ja Jestem' w Ewangelii Jana (ego eimi to tłumaczenie Jahwe z greckiego tłumaczenia Tory), stąd Jezus nazywający się 'Panem i Bogiem', stąd On będący 'Drogą, Prawdą i Życiem', stąd On będący Pierwszym i Ostatnim (Ap) czy Zbawcą (a przecież Iz mówi, że tylko Jahwe zbawia).
Duch Święty jest Jahwe. Jest Pocieszycielem TEGO SAMEGO RODZAJU (J) co Jezus, przemierza głębokości Boże (listy Pawła) stąd też musi być Jahwe.

Wychodzi na to, że zarówno Ojciec, Syn, jak i Duch Święty są Jahwe, w 100% są Bogiem, a jednak są różnymi, oddzielnymi osobami.

Ten Boski byt egzystujący w trzech równych, współwiecznych i współodbierających chwałę osobach (choć istnieje między nimi hierarchia) nazywamy Trójcą Świętą.
Vojanius

Postautor: Jafet » 03 cze 2011, 20:37

Vojanius pisze:Jezus jest Jahwe. Stąd siedmiokrotne 'Ja Jestem' w Ewangelii Jana (ego eimi to tłumaczenie Jahwe z greckiego tłumaczenia Tory)

Imię Boga Najwyższego brzimi Jahwe - nie "Ja Jestem

"Ja, któremu na imię jest Jahwe, chwały mojej nie odstąpię innemu ani czci mojej bożkom" (Iz. 42:8).

Vojanius pisze:stąd Jezus nazywający się 'Panem i Bogiem',

Pan Jezus nigdy nie nazwał się Bogiem!

Vojanius pisze:Duch Święty jest Jahwe. Jest Pocieszycielem TEGO SAMEGO RODZAJU (J) co Jezus, przemierza głębokości Boże (listy Pawła) stąd też musi być Jahwe.

Nie gniewaj się ale to marny i bardzo naciągany argument!

Vojanius pisze:Wychodzi na to, że zarówno Ojciec, Syn, jak i Duch Święty są Jahwe, w 100% są Bogiem, a jednak są różnymi, oddzielnymi osobami.

No, raczej na to nie wychodzi, niestety!
Jafet

Postautor: Jafet » 28 cze 2011, 12:50

Poza tym z Biblii wynika wyraźnie, że Bóg jest tylko jeden (w jednej osobie).

"Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden" (Gal 3:20).
Jafet

PoprzedniaNastępna

Wróć do Biblia bez tajemnic