Apokryfy ST i NT - warto je mieć?

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Apokryfy ST i NT - warto je mieć?

Postautor: Kiriki » 29 lip 2010, 10:25

Czy chrześcijaninowi są przydatne te apokryfy czy nie? Warto je mieć? Mnie interesują szczególnie apokalipsy.
Kiriki

Wyznanie: brak

Re: Apokryfy ST i NT - warto je mieć?

Postautor: J.J.S » 29 lip 2010, 10:39

To zależy z jakiej perspektywy spojrzeć na ową przydatność. Na pewno są ważne jako pewien kontekst w którym powstawały pisma biblijne, inne są źródłem części zakorzenionych w różnych odłamach tradycji chrześcijaństwa tradycji, których nie znajdujemy w pismach kanonicznych. Z perspetywy nazwijmy to poznawczej zapoznanie się z nimi może byc ciekawą przygodą. Czy jednak od razu mieć - to już zależy od czytelnika.
Z drugiej strony z perspektywy luterańskiej na pewno nie są fundamentem wiary, tak jak pisma kanoniczne. Acz warto wspomnieć, że księgi zawarte w kanonie aleksandryjksim Starego Testamentu (Reformacja przyjęła węższy kanon palestyński), a więc te które w tradycja rzymsko-katolicka uznaje za deuterokanoniczne, były np. przez Lutra uznawane za pożyteczne do czytania i czasem cytowane w różnych pismach, acz nie były uznawane za miarodajne i definiujące prawdy wiary.
J.J.S
Moderator

Wyznanie: KEA

Postautor: Logoss » 21 paź 2010, 17:32

Można zadać pytanie czy można w swojej biblioteczce mieć literature chrześciańską, ? apokryfy to nic innego jak literatura chrześcijańska, różnica jest w tym że katolicy traktują niektóre z tych ksiąg jako natchnione i podstawą nauki o czyśćcu jest księga Machabejska, w każdej dyskusji w tym temacie powołają się na ten apokryf, w którym napisano o modlitwie za grzechy zmarłych. Kościół Prawosławny ma jeszcze więcej ksiąg kanonicznych niż katolicki a Kościół Koptyjski jeszcze właczył księgę Henocha. Jak widzimy co dla niektórych jest to coś więcej niż lektura chrześcijańska.
Logoss

Wyznanie: ekumenizm

Postautor: Orsetes » 24 lis 2010, 11:05

Tak pozwoliłem sobie wrócić do tego tematu.
Logoss literatura chrześcijańska to nie są apokryfy.
Należałoby powiedzieć o kanonie Biblii.
Kanon jest to spis ksiąg ST i NT które uważa się za natchnione. Wierzy się, że wybór ksiąg natchnionych jest dziełem Boga. Ale Bóg działa przez człowieka, stąd pewne nie porozumienia.
Kanon jest świadectwem wiary kościoła, decydujący również o tym czy dany tekst może być przeczytany na nabożeństwie.
Ustalenie kanonu Pisma Świetego było wiele razy podejmowane, już nawet w czasach ST.
W 70r. po Chr ustalono jako księgi natchnine ST kanon jerozolimski - 24 księgi. Greckie tłumaczenie - LXX, Septuaginta - ST kanon aleksandryjski nie został uznany za kanon Bibli. Kanon aleksandryjski zawiera więcej ksiąg niż jerozolimski.
Św. Hieronin zapozanał się z kanonem jerozolimskim i odrzucił wszystkie inne pisma jako niekanoniczne. Nie zgadzał się z tym św. Augustyn.
Spór ten odżył w czasie rofomacji w XVI wieku. Rreformatorzy przyjeli kanon jerozolimski. Na soborze Trydenckim 1546r został przyjęty kanon aleksandryjski.
Spory wyznaniowe znalazły swój wyraz w nazewnictwie.
Księgi protokanoniczne - księgi kanonu jerozolimskiego, który przyjeli wszyscy.
Księgi deuterokanoniczne - księgi które dołączyli katolicy.
Apokryfy - są to księgi deuterokanoniczne nie przyjęte przez protestantów.
Są jeszcze księgi które nie zostały przyjęte przez katolików i protestasntów. Księgi te katolicy nazywają apokryfami, protestanci zaś pseudoepigrafami.
Katolicy i protestanci przyjeli ten sam kanon NT. Tylko M. Luter odrzucił początkowo list Jakuba, ale ostatecznie został przyjęty.
Powstało wiele apokryficznych ewangeli, listów apostolskich, apokalips które nie weszły do kanonu NT.

Należałoby zadać pytanie. Czy luteranin ogólnie protestant może mieć Biblię Tysiąclecia. Oczywiście że może, tylko pewne księgi z tej Biblii nie mogą być czytane na nabożeństwie.
Orsetes

Wyznanie: denominacja - brak

Postautor: Arla » 29 maja 2012, 21:48

Mam pytanie odnośnie stanowiska KEA odnośnie literatury wczesnochrześcijańskiej oraz nauki Ojców Kościoła. Które teksty są uznawane przez luteranizm a które nie?

Jakie polecacie książki z zakresu patrystyki? Chodzi mi zarówno o opracowania jak i wybór tekstów źródłowych.

Z góry dziękuję za pomoc.
Arla

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Wróć do Biblia bez tajemnic