Światowa Wspólnota Krzyża z Gwoździ

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Światowa Wspólnota Krzyża z Gwoździ

Postautor: ufyjolk » 10 lip 2011, 00:07

Witam,

Chyba w tej chwili mało osób wie, że 3.07 moja rodzinna Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie została przyjęta do Światowej Wspólnoty Krzyża z Gwoździ z Coventry - jako pierwsza parafia w Polsce została Ośrodkiem Wspólnoty.

Z czym to się je?

14 listopada 1940 roku, podczas nalotu niemieckich bombowców na Anglię, znaczna część miasta Coventry została niemal doszczętnie zniszczona. Anglikańska katedra, znajdująca się w sercu miasta, spłonęła razem z nim. W następstwie tych tragicznych zdarzeń, ówczesny proboszcz Richard Howard na ocalałej, osmolonej ścianie świątyni napisał słowa ?Ojcze, wybacz?, które stały się później podstawą ?Modlitwy o Pojednanie? odmawianej regularnie w każdy piątek o godz. 12.00 w centrach ?Krzyża z Coventry? na całym świecie.

Dwie ze zwęglonych belek stropowych, które upadając na ziemię ułożyły się w kształt krzyża zostały ustawione na ołtarzu spalonej świątyni. Oryginalne średniowieczne gwoździe zebrane ze zgliszczy katedry, połączone po trzy ze sobą w znak krzyża są przekazywane organizacjom zaangażowanym w urzeczywistnianie idei przebaczenia i szukania nowych dróg do wspólnej przyszłości. ?Krzyż z Gwoździ? jest bardzo mocnym i inspirującym symbolem Pokoju i Pojednania na całym świecie. Po II Wojnie Światowej ?Krzyże z Gwoździ? zostały ofiarowane niemieckim miastom zniszczonym przez alianckie bombardowania: Kilonii, Dreznu i Berlinowi. Z prochów wyrosło zaufanie i partnerstwo pomiędzy Coventry a tymi niemieckimi miastami.

W chwili obecnej na świecie funkcjonuje ponad 220 Ośrodków Krzyża z Gwoździ, a wszystkie czerpią z tej wczesnej, odważnej wizji zgody i nowego początku. Działania ośrodków z założenia są nieograniczone ? mogą one skupiać się na sprawach politycznych, kwestiach rasowych, religijnych, ekonomicznych, problemach mniejszości seksualnych, ale również sprawach osobistych, indywidualnych. Podejmowane przez nie działania mogą mieć zarówno dalekosiężne, zauważalne w szerokiej skali konsekwencje, jak też wprowadzać niewielkie, a mimo to znaczące zmiany w życiu poszczególnych ludzi.

Centrami ?Krzyża z Gwoździ" mogą być kościoły, ośrodki pojednania, więzienia, organizacje pozarządowe i szkoły oraz każdy, kto tylko ma serce i potrzebę pracy na rzecz pojednania i pokoju. Ośrodki ?Krzyża z Coventry? w Niemczech i Stanach Zjednoczonych Ameryki są administrowane przez powołane do tego narodowe zarządy, pozostałe natomiast koordynują prace ośrodków na całych kontynentach ? od Afryki do Australii, od Europy do Azji ? jest to swoista globalna sieć, wewnątrz której poszczególne ośrodki udzielają sobie nawzajem pomocy, tak w wymiarze praktycznym, jak i duchownym.

(opr. M. Ner)
Jeśli chodzi o samo wydarzenie włączenia i o szczegóły pracy Wspólnoty oraz o tło historyczne powstania Community of the Cross of Nails, polecam zwłaszcza najnowszy wywiad w telewizji z ks. dr. Dariuszem Chwastkiem na http://www.itvl.pl/news/boze-przebacz....

A najwięcej informacji znajdziecie na profilu parafii na fb: http://www.facebook.com/luteranie.lublin oraz na oficjalnej stronie http://www.lublin.luteranie.pl - dostępne tam jest m.in. kazanie ks. kanonika Davida Portera z Coventry.


Przede wszystkim jednak chciałbym się Was zapytać: co sądzicie o idei Wspólnoty? Czy prawdziwe pojednanie można w Waszej opinii wypracować i wyzbyć się uprzedzeń? Czy członkostwo lubelskiej parafii luterańskiej pozytywnie wpłynie na stosunki między Kościołami w Polsce i zagranicą?
Zapraszam do dyskusji! :)
"Jestem Twój, zbaw mnie!"
ufyjolk
 
Posty: 24
Rejestracja: 11 maja 2009, 02:16
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: luterańskie

Wróć do Etyka i problemy społeczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron